Úvod > Aktivity & akce > Akce > Festival muzejních nocí 2018

Festival muzejních nocí 2018

Kdy 18. květen 2018 - 9. červen 2018 Festivaly
Od 18. května zůstanou okna vybraných muzeí a galerií napříč celou Českem rozsvícená i večer. Instituce otevřou za soumraku své brány, aby netradičním programem bavily návštěvníky po celou noc. Festival bude zahájen v pátek 18. 5. v Hradci Králové, kde proběhne Národní zahájení festivalu.
Za symbolické vstupné můžete během tří týdnů postupně navštívit celou řadu muzeí a památek, které nabídnou kromě neobvyklých nočních prohlídek stálých expozic a výstav také řadu doprovodných kulturních programů. Muzejní noci se podobně jako Noc kostelů vyznačují neopakovatelnou atmosférou a nabízejí nečekané návštěvnické zážitky. Nenechte si je ujít!

Muzea a galerie zůstanou otevřeny do pozdních nočních hodin a nabídnou svým nočním návštěvníkům něco, co není v jejich denním programu běžné. Volným vstupem počínaje a speciálními akcemi konče. Koncerty, divadelní a taneční představení, performance, ukázky řemesel, ochutnávky dobových jídel, soutěže a kvizy pro děti i dospělé, workshopy, přednášky, videoprojekce, besedy s vystavujícími autory, módní přehlídky, komentované prohlídky v dobových kostýmech, zajímavosti ze „zákulisí“ muzea, prezentace běžně nevystavených exponátů... a mnohá další neobvyklá setkání s minulostí i přítomností nabízejí na přelomu května a června v nezvyklou noční dobu muzea a galerie napříč Českou republikou.

XIV. ročník festivalu se postupně odehraje v celkem 169 městech a na jeho programu se bude podílet neuvěřitelných 512 institucí. Festivalu muzejních nocí se již neúčastní pouze muzea a galerie, ale ve spolupráci s nimi také knihovny, památkové objekty, divadla, a další subjekty; do programu jsou často zapojeni žáci a studenti všech typů škol; v jeho rámci vystupují řemeslníci a výtvarníci. Díky participaci různých organizací se rozvíjí spolupráce v rámci měst či regionů, nejsou ojedinělé ani dvoudenní akce. Bezpochyby tak lze Festival muzejních nocí definovat jako mimořádnou skoro měsíc trvající muzejní slavnost. Nabídka programů je velmi pestrá, každá instituce pojímá svoji Muzejní noc po svém. Muzea a galerie účastnící se festivalu již pravidelně, mají vytvořeno specifické téma, další instituce přizpůsobují doprovodné programy současným výstavám či nově otevřeným expozicím. Festival muzejních nocí 2018 se na řadě míst ponese také v duchu oslav 100. výročí od ukončení I. světové války a vzniku samostatného československého státu.

Narůstající úspěch jednotlivých ročníků festivalu dal vzniknout myšlence slavnostního Národního zahájení, které se stalo každoroční tradiční akcí konanou vždy pod záštitou jednoho z krajů a ve spolupráci s Asociací krajů ČR. Letošní Národní zahájení Festivalu muzejních nocí, proběhne v pátek 18. května 2018 v prostorách Galerie moderního umění v Hradci Králové. Řadu muzejních nocí uzavře v sobotu 9. června 2018 jubilejní XV. ročník Pražské muzejní noci.

O tom, kdy se jednotlivé Muzejní noci konají a jaký je pro návštěvníky připraven program, informují webové stránky na http://www.muzejninoc.cz. Přestože má každé muzeum či galerie na výběr, zda a jakou částku bude na symbolickém vstupném vybírat, až na výjimky volí tradiční bezplatný vstup, případně dobrovolné vstupné. Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí, který každoročně připadá na 18. května. Přijďte tento svátek oslavit společně s námi, muzejníky!
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 5. 2018
1.4.
31.3.
Soutěž Muzeum roku

Soutěž Muzeum roku

Praha 1, Praha
18.10.
28.10.
Schody času na Václavském náměstí

Schody času na Václavském náměstí

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí