Úvod > Aktivity & akce > Akce > Dny otevřených dveří Ministerstva kultury a výstava Skleněná republika v Nostickém paláci

Dny otevřených dveří Ministerstva kultury a výstava Skleněná republika v Nostickém paláci

Kdy 22. září 2014 - 30. září 2014 Společenské akce
Ministerstvo kultury České republiky zve na Dny otevřených dveří, které se konají při příležitosti svátku Sv. Václava, Dnu české státnosti, v sobotu a v neděli, 27. a 28. září 2014 od 10.00 do 17.00 hodin. Zároveň si můžete od 22. do 30. září prohlédnout výstavu Skleněná republika.

Raně barokní Nostický palác v Praze na Malé Straně lze považovat za nejkrásnější sídlo ministerstva kultury na světě. Je kulturní památkou chráněnou zákonem. Návštěvníci budou moci obdivovat nádherné reprezentační sály, sloužící v současnosti k přijímání návštěv, vedení porad a dalším oficiálním příležitostem, překvapením bude pracovna ministra kultury svým neobvyklým umístěním a architektonickým řešením.

Budete moci nahlédnout do vzácné barokní palácové knihovny s původními regály, utajenými vchody a s ozdobným zábradlím v patře. Dalším šperkem je proslavená Nostická sbírka výtvarných děl – obrazů, grafik, plastik – tvořící dnes jeden z pilířů sbírek Národní galerie. Soubor obrazů vystavený v Nostickém paláci připomíná existenci obrazárny v jejím původním prostředí.

Hlavní, tzv. kulečníkový sál sloužil v 18. a 19. století k pořádání veřejně přístupných koncertů a divadelních představení před dostavěním Nostického, nyní Stavovského divadla. Ministerstvu slouží k reprezentačním účelům, k předávání ocenění umělců, k pořádání odborných seminářů a tiskových konferencí.

Kaple Nanebevzetí Panny Marie doplňuje celkový duchovní rozměr tohoto bývalého šlechtického sídla, ve kterém se pěstovalo a podporovalo umění a kultura českých zemí. Na tuto tradici dnes navazuje Ministerstvo kultury jak svou vlastní činností, tak využitím Nostického paláce, který prošel v roce 2003 celkovou rekonstrukcí do podoby, v níž se nachází dnes.

Kromě Muzea skla a bižuterie, se v Nostickém paláci představí dalších devět příspěvkových organizací Ministerstva kultury ČR se svými artefakty, prezentacemi i živými ukázkami své činnosti. Palácové místnosti budou střídavě ozvučeny barokní hudbou. V přízemním atriu paláce se budou střídat jazzové a klasické kapely. Zveme srdečně rodiče i s dětmi. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost jak strávit sváteční víkend 27. – 28. září 2014 v Nostickém paláci, který vždy žil a stále žije kulturou.

Součástí prohlídky Nostického paláce budou rovněž dvě pozoruhodné výstavy, expozice Milena Jesenská: Retrospektiva, a výstava unikátních děl českého moderního sklářství Skleněná republika. Po Frankfurtu nad Mohanem a Jablonci nad Nisou se výstava SKLENĚNÁ REPUBLIKA představí také v Praze.

Unikátní výběr z tvorby dvaceti sklářských výtvarníků čtyř generací, mužů i žen ze všech krajů České republiky připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou jako jednu ze čtyř výstav Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2014.  Svou premiéru si odbyla v únoru na frankfurtském veletrhu Ambiente, po dobu letních prázdnin ji mohli obdivovat návštěvníci v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou. 

Výstava v Nosticově paláci bude slavnostně zahájena za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana v pondělí 22. září. Pro návštěvníky bude zpřístupněna až do konce září denně na požádání. V rámci Dnů otevřených dveří pak bude v sobotu 27. a v neděli 28. září doplněna o prezentaci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Vstup je zdarma. 

Celý popis
Naposledy změněno: 28. 9. 2014
19.10.
23.10.
Zelenka festival Praha - Drážďany

Zelenka festival Praha - Drážďany

Praha 1, Praha
26.9.
12.12.
Kurzy animace pro dospělé

Kurzy animace pro dospělé

Praha 1, Praha
1.10.
31.10.
Říjnový program Muzea Karla Zemana

Říjnový program Muzea Karla Zemana

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí