Úvod > Aktivity & akce > Akce > Den židovských památek

Den židovských památek

Kdy 13. srpen 2017 10:00 - 17:00 Společenské akce
V neděli 13. srpna se bude v České republice připomínat Den židovských památek. Otevřou se čtyři desítky židovských pamětihodností v Čechách, na Moravě a Slezsku. Návštěvníci budou moci navštívit hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech rekonstrukcí.
V neděli 13. srpna budete moci navštívit více než padesát vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku v rámci oficiálního prvního ročníku Dne židovských památek v ČR.

Otevřené budou také hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.

Ačkoliv je Den židovských památek zaměřen především na regionální památky, v Praze můžete za zvýhodněné vstupné navštívit Jeruzalémská synagoga, kde jsou umístěny expozice dokumentující obnovu židovských hřbitovů a synagog po roce 1990.

Většina židovských obcí na území dnešní České republiky zanikla kvůli holocaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo nacisty vypáleno a zbořeno nebo v závěrečných bojích zničeno na 70 synagog. Dalších 105 synagog bylo zbořeno během čtyřicetiletí komunistického režimu. Hřbitovy a jiné památky byly soustavně a systematicky ničeny. Teprve po listopadu 1989 bylo možné poprvé přikročit k dokumentaci a záchraně zbylých památek.

Do dnešní doby se tak dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Tyto památky jsou ve vlastnictví některé z deseti židovských obcí nebo Federace židovských obcí v ČR, ale také ve vlastnictví měst, církví i soukromých majitelů. Židovská obec v Praze, která má ve svém vlastnictví 30 synagog a 175 židovských hřbitovů na území někdejšího Středočeského, Východočeského a Jihočeského kraje, patří mezi nejvýznamnější investory při rekonstrukci židovských památek.

Federace židovských obcí v ČR získala v  projektu Revitalizace židovských památek v ČR dosud největší grant na záchranu židovských památek v České republice v poválečné době (280 milionů Kč – 85 % pochází z Evropského fondu pro regionální rozvoj, 15 % z rozpočtu českého státu). Díky tomu se podařilo rekonstruovat, restaurovat a zachránit patnáct významných historických budov na deseti místech v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

Celý popis
Naposledy změněno: 9. 8. 2017
16.10.
16.10.
Projekce v areálu Pinkasovy synagogy

Projekce v areálu Pinkasovy synagogy

Praha 1, Praha
21.3.
23.9.
Josef Koudelka: Návraty

Josef Koudelka: Návraty

Praha 1, Praha
24.3.
24.11.
Karlínské farmářské trhy

Karlínské farmářské trhy

Praha 8, Praha
22.2.
27.1.
 Můj šálek Kafky

Můj šálek Kafky

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí