Úvod > Aktivity & akce > Akce > Den otevřených dveří NPÚ - Historický dům v Liliové ulici

Den otevřených dveří NPÚ - Historický dům v Liliové ulici

Kdy 30. září 2017 Historické a vojenské akce
Pro velký zájem bude znovu otevřen obnovený dům U Voříkovských. Dům v Liliové ulici 5/219 bude sloužit jako nové pracoviště Národního památkového ústavu. Památka bude přístupná formou komentovaných prohlídek (v 10, 11, 13 a 14.30 hodin).

V sobotu 30. září se brány historického domu „U Voříkovských“ v Liliové ulici v Praze otevřou rodičům s dětmi. Zatímco se rodiče zúčastní prohlídky, děti od šesti let si v přednáškovém sále vyzkouší renesanční malování a z kostek si postaví své město. Zvláštní prohlídky jsou zdarma a zájemci si je mohou rezervovat přes webové stránky Národního památkového ústavu.

Vzorová památková obnova historického domu byla dokončena po dvou letech stavebních prací. „Samotné obnově předcházela řada průzkumů, jako například archeologický, stavebně historický či restaurátorský. Jejich výsledky pak byly promítnuty do obnovy a plánovaného využití tak, aby byla naplněna náročná kritéria památkové péče uplatňovaná Národním památkovým ústavem,“ popisuje průběh prací generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Cílem obnovy byla záchrana a společenské zhodnocení historicko-kulturní památky včetně jejího funkčního využití. V budově bude mimo jiné umístěna ústřední knihovna NPÚ, badatelna či přednáškový sál. V pátek 28. července se v domě uskutečnil den otevřených dveří, během něhož si zájemci mohli prohlédnout interiéry této pozoruhodné stavby.

Objekt, v umělecko-historické literatuře nazývaný "U Voříkovských", je významným měšťanským domem s bohatou historií, kterou sdílel s celým svým prostředím v srdci Starého Města, v těsném kontaktu s kostelem sv. Anny (nynější centrum Pražská křižovatka).

Nárožní dům se sestává z několika navzájem spojených objektů a první zmínka o něm se objevuje okolo roku 1320. Od 15. století zde byl prosperující pivovar. Další přestavby pak proběhly v průběhu 17., 18. a 19. století. Cílem obnovy byla záchrana a společenské zhodnocení historicko-kulturní památky včetně jeho funkčního využití. V budově bude mimo jiné umístěna ústřední knihovna NPÚ, badatelna či přednáškový sál.

Celý popis
Naposledy změněno: 28. 9. 2017

Ubytování a restaurace v okolí