Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Mezinárodní den archeologie 2021 – Historický dům v Liliové ulici
Historické a vojenské akce

Mezinárodní den archeologie 2021 – Historický dům v Liliové ulici

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Historické a vojenské akce v celé ČR.
Série šesti patnáctiminutových přednášek proběhne v sídle Národního památkového ústavu v Liliové 219/5 od 16 do 18 hodin. Témata přednášek se rozprostírají od neolitu až po novověk, od obecnějších ke konkrétním.
V letošním roce se odbor archeologie NPÚ připojí k Mezinárodnímu dni archeologie ve čtvrtek 14. října sérií přednášek a posterovou výstavou. Národní památkový ústav se účastní Mezinárodního dne archeologie již od jeho počátků v České republice od roku 2014. Každoročně si tento den připomínáme třetí sobotu v říjnu. Kulturní a společenské akce pro širokou veřejnost spojené s archeologií však probíhají během celého měsíce října. Archeologové během nich seznamují veřejnost se smyslem své práce, výzkumnými metodami a prezentují své objevy.

Přehled přednášek:
 
  • Miroslav Popelka: Co archeologové donedávna nevěděli
Archeologie a poznání minulosti se stále vyvíjí. Teorie a hypotézy, které platily před lety, jsou nahrazovány novými. Podíváme se, jak to bylo doopravdy s lovci mamutů, zda byla či nebyla tzv. neolitická revoluce anebo zda skutečně v jakémsi matriarchátu žili muži pravěku pod tvrdou nadvládou žen.
  • Lucie Vélová: Děti v archeologii – archeologie dětství
Přednáška nabídne detailnější pohled na dříve často přehlíženou, avšak vesměs všudypřítomnou složku archeologického materiálu. Prostřednictvím několika pozoruhodných příkladů ze světa přiblíží někdy i velice zvláštní postavení dětí v různých společnostech minulosti.
  • Lenka Militká: Dosavadní výsledky archeologické prospekce středověkého bojiště u Lipan (okr. Kolín)
Přednáška přiblíží dosavadní výsledky multidisciplinárního výzkumu Národního památkového ústavu, který cílí na zachycení a evidenci archeologických pozůstatků bitvy u Lipan (30. května 1434) jako krátkodobé události vojenské povahy. Po čtyřech sezónách archeologické prospekce je zřejmé, že zájmové území není definitivně nevědecky zničeno nelegálními destruktivními zásahy a poskytuje některé zásadní informace, umožňující formulovat nové hypotézy a poskytnout badatelům orientační body k hledání poloh vojenských ležení obou znepřátelených stran.
  • Matouš Semerád, Michal Cihla: Topografie povrchu kamene
Prezentace přiblíží výsledky systematického výzkumu opracování kamene Prahy od nejstarších dob do počátku 20. Století a představí nové technologie, užité při průzkumu povrchu kamene.
  • Pavel Titz: Poznávání infrastruktur římského impéria
Přednáška s pomocí nejen archeologických pramenů přiblíží posluchačům některé z fenoménů římského světa, jeho budování a provozování. Jejím prostřednictvím nahlédneme některé aspekty fungování římské společnosti jako celku nebo možnosti života jednotlivců, kteří žili v tehdejších městech nebo se pohybovali napříč rozlehlou říší.
  • Martin Tomášek, Jan Pařez: Památková archeologie jako prostředek při ochraně kulturního dědictví archeologické povahy v ČR
Prezentace ozřejmí principy přístupu k archeologickým lokalitám v krajině i v rámci sídelních areálů jako k vyčerpatelné a neobnovitelné hodnotě, se kterou je třeba uvážlivě hospodařit. 14. října v 16 hodin bude také v mázhauzu v Liliové 5 zahájena výstava posterů, které byly vytvořeny archeology NPÚ z Prahy i regionů; postery budou přístupné do 24. 10. od 10 do 18 hodin.

Aktuality

Totus Tuus

Od svého založení v roce 1948 se Sbor Polského rozhlasu řadí mezi nejlepší vokální tělesa v Evropě. Premiéroval díla velikánů polské hudby, jako jsou Penderecki, Lutoslawski či Górecki, současně se věnuje i tradičnímu repertoáru.
Praha 1, Praha

Komentovaná prohlídka výstavy Emil Holub

Navštivte nejnovější výstavu Náprstkova muzea s jejím autorem Tomášem Winterem.
Praha 1, Praha

NoFi a Matyáš Novák – Rapsodie v modrém, West Side Story

Mladý symfonický orchestr z Nového Města nad Metují vystoupí v Praze s jazzovými a muzikálovými melodiemi ve velkolepém aranžmá. Speciálním hostem bude mladý klavírní virtuos Matyáš Novák.
Praha 1, Praha

Evropský orchestr a sbor studentů medicíny 2024

Evropský orchestr a sbor studentů medicíny je unikátní hudební projekt s téměř 30letou tradicí. Spojuje skrze hudbu přes sto studentů medicíny a mladých lékařů, kteří spolu vytvoří symfonický orchestr a smíšený pěvecký sbor.
Praha, Praha

Slavnost k 600. výročí Jana Žižky v Betlémské kapli

V Betlémské kapli v Praze si můžete připomenout 600. výročí úmrtí Jana Žižky.
Praha 1, Praha

Benefiční koncert pro lidi s roztroušenou sklerózou

19. benefiční koncert Nadačního fondu IMPULS pro lidi s roztroušenou sklerózou se koná na podporu jejich psychoterapie.
Praha 1, Praha

Emil Holub – výstava v Náprstkově muzeu

Není u nás snad větší a známější cestovatelská legenda než Emil Holub. V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur odvypráví až do 31. května 2024 jeho příběh více než 300 sbírkových předmětů.
Praha 1, Praha

Japonské amulety a talismany

Seznamte se se zajímavostmi země vycházejícího slunce prostřednictvím cyklu přednášek Náprstkova muzea a Jazykové školy Spěváček
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Historický dům U Voříkovských

Dům U Voříkovských je dům čp. 219 na Starém Městě v Praze na rohu Liliové a Zlaté ulice. Dům má malované stropy, nástěnné malby a gotické i barokní sklepy. Dům slouží od podzimu 2017 jako knihovna památkového ústavu.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.
Praha 1, Praha

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.
Praha 1, Praha

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.
Praha 1, Praha

U Kunštátů – kavárna, vinárna a galerie v jednom z nejstarších pražských domů

V Domě u Kunštátů v Řetězové ulici v Praze se v unikátních prostorech zachovalých románských sklepů nachází galerie zaměřená nakvalitní současné umění. Vedle galerie zde funguje rovněž kavárna a vinárna.
Praha 1, Praha

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Praha 1, Praha

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.
Praha 1, Praha

Betlémská beseda

Betlémská beseda je atraktivní propojení všech uměleckých směrů v jednom multikulturním centru.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Choco Café U Červené Židle v Praze

Přímo v samém srdci staré Prahy najdete v ulici Liliová sympatickou kavárnu Choco Café U Červené židle, která se honosí podtitulem rodinná čokoládovna. Je to jedno z míst v České republice, které by neměl minout žádný milovník čokolády.
Praha 1, Praha

V Zátiší – stabilní hvězda pražské gastronomie

V Zátiší je tajemství chutí! Na vynikající chuť jídel se můžete V Zátiší vždy spolehnout. Nechte se zas a znovu okouzlit tradičně netradiční českou i mezinárodní kuchyní.
Praha 1, Praha

Autentista

Bar v samém srdci Starého města. Nabízí ta nejosobitější naturální vína starého kontinentu a jedinečnou selekci champagne.
Praha, Praha

Pivní muzeum v Husově ulici na Starém Městě pražském

Největší výstava o českém pivu v Praze se nachází v Husově ulici na Satrém Městě. Najdete zde historii a tradice českého pivovarnictví na jednom místě. Užít si můžete také ochutnávku českých piv v jedinečných historických sklepech.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

U Fleků – jedinečné pivo a exkurze pivovarského muzea

Restaurace U Fleků je poutním místem pražských a českých pivařů, jedna z nejnavštěvovanějších hospod v naší republice a nepochybně je i nejznámější pražskou hospodou. Dnes je také místem kulinářských zážitků.
Praha 1, Praha

Staroměstský pivovar U Tří růží

V centru Prahy, na rohu Husovy a Jalovcové v domě U Tří stříbrných růží se nachází restaurační pivovar, který nabízí tradiční ležáky i pivní speciály.
Praha 1, Praha

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.
Praha 1, Praha