Úvod > Aktivity & akce > Akce > Čajomír trek v Průhonicích

Čajomír trek v Průhonicích

Kdy 18. říjen 2014 10:00 - 19. říjen 2014 19:00 Festivaly
Jestli přemýšlíte kam o víkendu vyrazit na podzimní výlet s rodinou či přáteli a k tomu máte rádi čaj, pak si nenechejte ujít první ročník Čajomír treku, který se koná o víkendu 18.-19. října v unikátních prostorech Průhonického parku a zámku, které jsou národní kulturní památkou a památkou UNESCO.

Každý z hostů Čajomír treku se stane součástí velké poznávací výpravy do světa čaje. Na začátku cesty dostanete hrací mapu, která vás povede po jednotlivých místech a úkolech v Průhonického parku a zámku. Můžete si zvolit ze tří tras (2,5 km, 5 km a 10 km). Na stanovištích vás budou čekat ochutnávky čajů, připravovaných tradičními postupy národy z celého světa jako například Čína, Japonsko, Mongolsko, Tibet, Rusko, Maroko, Egypt, Brazílie atd. Při plnění úkolů se dozvíte více o čaji jako rostlině, o jeho pěstování a historii.

Na zámeckých nádvořích vyroste velká čajová tržnice, kde se budou prezentovat přední dovozci čaje do ČR a tuzemští keramici. V zámku budou připraveny přednášky a workshopy.

V podvečer sobotního dne Čajomír treku proběhne výjimečná událost - slavnostní ceremonie 10. ročníku vyhlášení nejlepších čajů od světové čajové asociace World Tea Union. Posuzování nejvyšší jakosti probíhá jednou za dva roky v Číně, Korei, Japonsku a na Taiwanu. Slavnostní ceremonie proběhne poprvé po 20 letech v Evropě a to přímo v Průhonickém zámku. Díky této události budeme hostit delegaci 40 zahraničních významných čajových mistrů, expertů a obchodníků, které budou mít možnost hosté Čajomír treku vidět v originálních prezentacích a debatách v průběhu sobotního programu.

Vstupenky na tuto akci seženete v předprodeji na Vstupenkov.cz, dospělý za 180 Kč a zlevněný 80 Kč pro studenty, důchodce a ZTP, rodinné vstupné 2+2 za 400 Kč. Na místě zaplatíte 230 Kč za dospělého, zlevněný za 130 a rodinné 2+2 za 500 Kč. Všechny vstupenky jsou slosovatelné a jako hlavní cenu můžete vyhrát luxusní degustaci nejlepších čajů světa od World Tea Union.

Průhonický park o rozloze 250 ha založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Využil členité údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka. Dovedně využil proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích. Výsledkem jeho celoživotního úsilí je vrcholné krajinářské dílo světového významu, jež vytvořil vlastním originálním způsobem.

Park cenný i dendrologicky, jako sbírka domácích a cizokrajných dřevin – okolo 1600 druhů. Výjimečná je sbírka rododendronů čítající okolo 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech.

Akci organizuje občanské sdružení Čajomír, ve spolupráci s Botanickým ústavem AV ČR a World Tea Union. Sdružení vzniklo v roce 2009 s cílem pořádat osvětové a sdružovací akce čajové kultury. Jako vzdělávací projekt provozuje sdružení Čajovou školu na Kampě určenou pro všechny laiky a začátečníky v přípravě čaje.

World Tea Union je nezisková organizace, sídlící v Hong Kongu, sdružující přední odborníky z tradičních i nových čajových zemí. Tato organizace pořádá jednou za dva roky odbornou čajovou konferenci, jejíž součástí je vyhlášení soutěže o nejlepší čaj roku. Půl roku předem jednotlivé čajové plantáže zasílají vzorky čajů do specializovaných výzkumných laboratoří, kde zkušený vědecký tým po sérii testování zvolí "Čaje nejlepší třídy“. Z objemu přibližně 2000 vzorků se vybere cca 5-10 % nejlepších čajů.

Botanický ústav AV ČR, který se zabývá vědeckým výzkumem vegetace na úrovni organizmů, populací, společenstev a ekosystémů.

Celý popis
Naposledy změněno: 16. 10. 2014
2.12.
28.2.
Příroda a civilizace

Příroda a civilizace

Průhonice, Střední Čechy
1.12.
23.12.
Vánoční trhy

Vánoční trhy

Praha 10, Praha
19.11.
30.4.
Bruslení na zimním stadionu Kobra

Bruslení na zimním stadionu Kobra

Praha 4, Praha
25.12.
1.1.
Betlémy 2016 - kostel sv. Prokopa

Betlémy 2016 - kostel sv. Prokopa

Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí