Úvod > Aktivity & akce > Akce > Čajomír trek v Průhonicích

Čajomír trek v Průhonicích

Kdy 18. říjen 2014 10:00 - 19. říjen 2014 19:00 Festivaly
Jestli přemýšlíte kam o víkendu vyrazit na podzimní výlet s rodinou či přáteli a k tomu máte rádi čaj, pak si nenechejte ujít první ročník Čajomír treku, který se koná o víkendu 18.-19. října v unikátních prostorech Průhonického parku a zámku, které jsou národní kulturní památkou a památkou UNESCO.

Každý z hostů Čajomír treku se stane součástí velké poznávací výpravy do světa čaje. Na začátku cesty dostanete hrací mapu, která vás povede po jednotlivých místech a úkolech v Průhonického parku a zámku. Můžete si zvolit ze tří tras (2,5 km, 5 km a 10 km). Na stanovištích vás budou čekat ochutnávky čajů, připravovaných tradičními postupy národy z celého světa jako například Čína, Japonsko, Mongolsko, Tibet, Rusko, Maroko, Egypt, Brazílie atd. Při plnění úkolů se dozvíte více o čaji jako rostlině, o jeho pěstování a historii.

Na zámeckých nádvořích vyroste velká čajová tržnice, kde se budou prezentovat přední dovozci čaje do ČR a tuzemští keramici. V zámku budou připraveny přednášky a workshopy.

V podvečer sobotního dne Čajomír treku proběhne výjimečná událost - slavnostní ceremonie 10. ročníku vyhlášení nejlepších čajů od světové čajové asociace World Tea Union. Posuzování nejvyšší jakosti probíhá jednou za dva roky v Číně, Korei, Japonsku a na Taiwanu. Slavnostní ceremonie proběhne poprvé po 20 letech v Evropě a to přímo v Průhonickém zámku. Díky této události budeme hostit delegaci 40 zahraničních významných čajových mistrů, expertů a obchodníků, které budou mít možnost hosté Čajomír treku vidět v originálních prezentacích a debatách v průběhu sobotního programu.

Vstupenky na tuto akci seženete v předprodeji na Vstupenkov.cz, dospělý za 180 Kč a zlevněný 80 Kč pro studenty, důchodce a ZTP, rodinné vstupné 2+2 za 400 Kč. Na místě zaplatíte 230 Kč za dospělého, zlevněný za 130 a rodinné 2+2 za 500 Kč. Všechny vstupenky jsou slosovatelné a jako hlavní cenu můžete vyhrát luxusní degustaci nejlepších čajů světa od World Tea Union.

Průhonický park o rozloze 250 ha založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca. Využil členité údolí potoka Botiče a jeho přítoků Dobřejovického a Zdiměřického potoka. Dovedně využil proměnlivost dřevin v různých ročních obdobích. Výsledkem jeho celoživotního úsilí je vrcholné krajinářské dílo světového významu, jež vytvořil vlastním originálním způsobem.

Park cenný i dendrologicky, jako sbírka domácích a cizokrajných dřevin – okolo 1600 druhů. Výjimečná je sbírka rododendronů čítající okolo 8000 kusů ve 100 druzích a kultivarech.

Akci organizuje občanské sdružení Čajomír, ve spolupráci s Botanickým ústavem AV ČR a World Tea Union. Sdružení vzniklo v roce 2009 s cílem pořádat osvětové a sdružovací akce čajové kultury. Jako vzdělávací projekt provozuje sdružení Čajovou školu na Kampě určenou pro všechny laiky a začátečníky v přípravě čaje.

World Tea Union je nezisková organizace, sídlící v Hong Kongu, sdružující přední odborníky z tradičních i nových čajových zemí. Tato organizace pořádá jednou za dva roky odbornou čajovou konferenci, jejíž součástí je vyhlášení soutěže o nejlepší čaj roku. Půl roku předem jednotlivé čajové plantáže zasílají vzorky čajů do specializovaných výzkumných laboratoří, kde zkušený vědecký tým po sérii testování zvolí "Čaje nejlepší třídy“. Z objemu přibližně 2000 vzorků se vybere cca 5-10 % nejlepších čajů.

Botanický ústav AV ČR, který se zabývá vědeckým výzkumem vegetace na úrovni organizmů, populací, společenstev a ekosystémů.

Celý popis
Naposledy změněno: 16. 10. 2014
30.3.
30.5.
Výstava fotografií Průhonický park - památka UNESCO

Výstava fotografií Průhonický park - památka UNESCO

Průhonice, Střední Čechy
2.6.
3.6.
Trvalkový víkend - Japonský den

Trvalkový víkend - Japonský den

Průhonice, Střední Čechy
1.7.
29.7.
Lilie v Průhonicích 2018

Lilie v Průhonicích 2018

Průhonice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí