Úvod > Aktivity & akce > Akce > Audiovizuální ceny Trilobit 2018

Audiovizuální ceny Trilobit 2018

Kdy 14. leden 2018 Společenské akce
Po stopách dirigenta Václava Talicha se vydá další ročník audiovizuálních cen Trilobit 2018, který se uskuteční v neděli 14. ledna 2018 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně.
Slavnostní večer filmových ocenění, jejichž doménou je posuzování kvality či společenského přínosu filmových děl poprvé veřejně uvedených v uplynulém roce, připomene životní příběh jedné z našich největších dirigentských osobností a zároveň ikony města Berouna, kde se ceny již tradičně udílejí.

Potřetí se udílení cen uskuteční za přítomnosti kamer České televize, která slavnostní ceremoniál uvede na programu ČT art. Vedle oceněných filmových tvůrců a významných hostů vystoupí jako hlavní aktéři večera moderátoři Martin Myšička a Vasil Fridrich, kteří ztvární dvojrole a divákům se představí i ve své původní herecké profesi.

Ceny TRILOBIT jsou udělovány pouze dílům, která oslovují diváky skrze lidskost, mravnost, kulturnost a demokracii. Právě pro svůj mravní kredit jsou tyto ceny zcela jedinečné a motivující. Ceny TRILOBIT jsou jedním z nejstarších ocenění svého druhu a mezi filmovými tvůrci je vysoce považováno. O zisk některé z cen je stále větší zájem. Do klání o křišťálové plastiky 31. ročníku se přihlásilo rekordních 140 audiovizuálních děl, což je o 50 více než v loňském roce. I letošní ročník nabídne rozmanitou podívanou a speciální scénu. Porotci budou hledat a objevovat pravé perly ve filmovém oceánu a svými výroky během slavnostního večera vyzdvihnou kvality jednotlivých počinů. Moderátoři rozehrají humorné scénky, nebude nouze o doprovodné projekce na nové velkoformátové obrazovce, ke slovu se dostanou i ocenění tvůrci a vedle filmového dostane prostor i hudební program. Tentokrát žáci berounské ZUŠ nesoucí Talichovo jméno příznačně zahrají v různých muzikantských sestavách a v jejich podání uslyšíme také sborový zpěv. 

Přihlášené snímky hodnotí dvě poroty, čímž jsou mezi jinými ceny TRILOBIT výjimečné. Odborná, složená ze znalců filmové tematiky a dětská porota tvořená žáky ZUŠ Václava Talicha v Berouně. Obě sedmičlenné poroty pracují od jara do zimy a udělují celkem deset cen: Hlavní cenu TRILOBIT 2018, tři ceny TRILOBIT 2018, Cenu Vladislava Vančury za celoživotní dílo nebo přínos audiovizi, Cenu Ferdinanda Vaňka (původně Cena Václava Havla) za přínos občanské společnosti, Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla, Zvláštní cenu poroty a Cenu dětské poroty – Berounský medvídek 2018. Porota může rovněž udělit Zcela zvláštní cenu poroty – Zlatý citrón, která stále více získává na „nechvalné“ popularitě.
 
Dětská porota uděluje „svou vlastní“ Cenu dětské poroty – Berounský medvídek 2018 a v letošním ročníku zhlédne a vyhodnotí 23 titulů určených pro dětského diváka či celou rodinu, tedy projekcemi snímků stráví více než 16 hodin. V odborné porotě opět v čele s profesorem Vladimírem Justem tentokrát zasedli pedagog a bývalý děkan FAMU, profesor Jan Bernard, filmová střihačka Ivana Kačírková, redaktorka a scenáristka Českého rozhlasu Šárka Kosková, filmová kritička Alena Prokopová, dokumentarista Pavel Štingl a novinář a kritik Jan Svačina.

O cenách TRILOBIT
TRILOBIT je symbolem cen, které v 60. letech uděloval Svaz československých filmových a televizních umělců – FITES nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Po karlovarském festivalu se tak jedná o jedno z nejstarších ocenění svého druhu v České republice. Ve svém oboru patří mezi nejprestižnější a současně je nejobtížnější je získat. Cena TRILOBIT byla poprvé udělena v roce 1966 a dále v letech 1967, 1968 a 1969. V lednu 1970 byla činnost FITESu zakázána, tím se i udělování cen TRILOBIT na dlouhá léta přerušilo. Cena byla obnovena až v roce 1991.

V roce 1995 Český filmový a televizní svaz FITES zřídil Cen Vladislava Vančury, udělovanou za dlouhodobý či celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury. Jejími nositeli se v předchozích letech stali Jiří Menzel, Oldřich Daněk, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Jiří Krejčík, František Pavlíček, Vladimír Körner, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Jan Švankmajer, Pavel Koutecký in memoriam, Petr Weigl, Ladislav Helge, Miroslav Ondříček, František Filip, Jan Němec, Drahomíra Vihanová, Zdeněk Svěrák, Miloš Forman, Vojtěch Jasný a naposledy Jaromír Šofr. Od roku 2000 se slavnostní udílení audiovizuálních cen TRILOBIT v Berouně stalo tradicí, 31. ročník se zde 14. ledna 2018 uskuteční po osmnácté. Pořadateli cen TRILOBIT jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 11. 2017
7.10.
13.11.
Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun

Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun

Beroun, Střední Čechy
7.10.
13.11.
Talichův Beroun 2018

Talichův Beroun 2018

Beroun, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Grand Beroun

Hotel Grand Beroun

Beroun, Střední Čechy
Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 v Berouně

Beroun, Střední Čechy
Hotel Maxim v Berouně

Hotel Maxim v Berouně

Beroun, Střední Čechy