Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2017

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2017

Kdy 22. červen 2017 9:30 - 25. červen 2017 17:00 Festivaly
Přijeďte na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě. Každý poslední víkend v červnu se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu.
Během festivalu se můžete potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik. Najdete zde zábavu i poučení, můžete zhlédnout vystoupení nejen našich, ale i zahraničních souborů a seznámit se tak s jinými kulturami. Mnoho diváků se už po léta účastní hodnocení v populární Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku a někteří z nich si v ní přímo i zatančí. Na každoroční setkání se vždy těší nejenom samotní návštěvníci, ale i desítky účinkujících od nás i ze světa, neboť festival je už tradičně místem setkávání přátel lidových tradic a zábavy.

Festival probíhá nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu. Programy komornějšího charakteru zájemci sledují rovněž ve vlastní budově zámku – již tradicí se staly hudební pořady v zámecké expozici lidových nástrojů.

Zahraniční soubory z blízkých i vzdálených zemí vystupují na festivalu už od roku 1957 a každoročně přinášejí divákům nové zážitky svými exotickými kroji, tanci a písněmi.
 
Pro každého návštěvníka je však tím nejcennějším jeho vlastní prožitek, proto je nejlépe přijet do Strážnice a prožít nezaměnitelnou atmosféru festivalu osobně. Jste všichni srdečně vítáni.
 

Do Strážnice za tancem a zpěvem

Mnoho návštěvníků strážnického festivalu vyhledává možnost aktivně si odpočinout, zatancovat si a zazpívat. Většinou se tak děje u dechových a cimbálových muzik v parku při Zábavách a Nocích s hudci. Stejně jako v každém roce jsou i letos připravené cimbálové muziky a dechové hudby, se kterými se můžete setkat na obvyklých scénách v zámeckém parku – Pod Šancama, U Hájenky, U amfiteátru Zámek a Na Ostrůvku. V pátek 23. se bude zpívat a tancovat od 19:00 do 2:30 v zámeckém parku, v sobotu 24. června na stejném místě od 12:00 do 3:00 hodin a v neděli 25. června pak decentně od 10: do 17:00 hodin.

Dlouholetou stálicí programové struktury strážnického festivalu je i "škola tance", která umožňuje návštěvníkům a návštěvnicím slavností osvojit si tradiční tance zemí či regionů, odkud přicházejí zahraniční účinkující. Tance s přáteli se zahraničními soubory si nenechejte ujít v neděli od 10:30 hodin na jevišti amfiteátru Zámek.
 

Vybíráme z programu

Už mnoho let začíná festival neformálně setkáním u busty Slávka Volavého (pátek 23. června 2017 od 19:00 hodin), zakladatele festivalu, dlouholetého ředitele Ústavu lidového umění a významného strážnického primáše.

Pořad zahraničních souborů Z krajin za obzorem patří každoročně k těm nejnavštěvovanějším (pátek 21.00 amfiteátr Bludník, sobota 22:30 amfiteátr Zámek, neděle 14:00 amfiteátr Bludník). Tématem budou Mezinárodní dudácké kontrasty a Letem světem s čertovským měchem.

V pátek od půl jedenácté večer můžete navštívit program s poetickým názvem O lásce všelijak písní (od 22:45 hod., amfiteátr Zahrada). V žánru lidových písní mají písně o lásce nejčetnější zastoupení. Zazní jak písně lyrické, tak balady. Materiálově pořad čerpá především z písňového materiálu z moravsko-slovenského pomezí, z oblasti Bílých Karpat a Valašska.

Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku se řadí ke stálicím sobotního dne. Od půl třetí odpoledne pak probíhá hlavní finále. Chlapce budou doprovázet cimbálové muziky Burčáci, Šmytec a OLiNa.

Sobotní podvečer patří už tradičně pořadům regionálních folklorních sdružení. V přehlídkovém programu V dobrém sme sa zešli se v amfiteátru Zámek od 18:00 hodin představí folklorní soubory z Plzeňska, Prácheňska, horského Lašska, uherskohradišťského Dolňácka a Valašska.

Na stejném místě můžete potom (od 22:30 hodin) vidět Portášské chodníčky, pořad věnovaný třístému výročí založení Portášského sboru.

Festival uzavře nedělní program To nejlepší na konec (neděle 15:30, amfiteátr Bludník)
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 6. 2017
30.7.
Dožínky ve Strážnici

Dožínky ve Strážnici

Strážnice, Jižní Morava
9.9.
Strážnické vinobraní 2017

Strážnické vinobraní 2017

Strážnice, Jižní Morava
19.8.
Petrovské chmelobraní 2017

Petrovské chmelobraní 2017

Petrov, Jižní Morava
5.8.
Petrov u Strážnice - Den vinařů

Petrov u Strážnice - Den vinařů

Petrov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí