Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu

Mezinárodní festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu

Kdy 2. říjen 2015 - 10. říjen 2015 Festivaly
Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu zaplaví od 2. do 10. října Prahu “kulturním adrenalinem” – aktuálními, provokujícími, zajímavými a podnětnými akcemi napříč žánry – od tance a divadla, přes výstavy, audiovizuální projekty až po diskuse a komentované procházky.

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu slaví letos 20 let! Přehlídka, která jako první kulturní akce v Praze začala v 90tých letech využívat opuštěné, chátrající, či k demolici určené objekty a areály, dále pokračuje ve své původní vizi. Zapojuje umělce tam, kde je nikdo před tím neviděl.

Dvě patra obsadí výstava nazvaná Jak nic nechtít? za účasti 60 českých a zahraničních umělců, kurátorovaná osobnostmi české výtvarné scény, jako je Krištof Kintera, Radek Wolhmut, Jiří Ptáček, Tomáš Svoboda, Marianna Serranová a další. Expozice bude doprovázená opět diskusemi a přednáškami o architektuře, současnému umění, veřejném prostoru a tématu Jak nic nechtít?

Rozsáhlou expozici instalací, objektů, maleb, videí i site specific projektů doplní videoinstalace Water basins Sebastiana Stumpfa. Videoinstalace se zaměřuje na reprezentativní vodní nádrže před komerčními budovami a kancelářskými bloky v různých evropských metropolích, a zvuková instalace White Room - Lessons of Touch s podtitulem Trenažér vnitřního zraku a vytěsněné krajiny nevědomí Miřenky Čechové a Matouše Hekely. Prostor trenažéru, do nějž divák vstoupí, deprivuje vidění a podněcuje imaginaci. 

Festival zahájí 2. října výjimečný tanečně hudební projekt Nothing That Is Everything, který vznikl ve spolupráci špičkové belgické kapely Zita Swoon s legendárním vlámským souborem Need Company. V hlavním zahraničním programu se dále představí světoznámá francouzská hudebnice a performerka původem z Rwandy Dorothée Munyaneza, která mimo jiné složila a zpívá sountrack nominovaný na Oscara k filmu Hotel Rwanda. Dalšími hosty letošního festivalu budou francouzský muzikant a performer Jonathan Campdeville, norský performer Amund Sjølie Sveen, švýcarský režisér a hudebník Marco Berrenttini, norský hudebně taneční projekt choreografky Kristin Ryg Helgebostad a Ingrid Fisdal, která svou performance nastuduje s českým pěveckým sborem. Dále se v program představí slovinská umělkyně Mala Klineči vlámský performer Pietre Ampe.

Speciálně k dvacátému výročí festivalu připravili přední české a slovenské taneční a divadelní soubory mimořádný projekt Plug & Play na téma hudba – tanec – divadlo. V rámci tohoto unikátního a „těžko definovatelného a neopakovatelného večera“ se 10. října v Divadle Archa představí například 420PEOPLE s kapelou Please the Trees, VerTeDance s kapelou Zrní, Petr Váša, Farma v jeskyni, VOSTO5, Spitfire Company, Handa Gote, Debris Company, Lenka Vágnerová a řada dalších osobností, s jejichž většinou festival 4+4 dny v pohybu v posledních dvaceti letech spolupracoval.

Poprvé letos bude také výstava otevřena studentům základních a středních škol v dopoledních hodinách. Výstavu obohatí v průběhu celého festivalu další rozsáhlý doprovodný program.

Například v rámci tzv. Pro City procházek budou moci zájemci vyrazit do bližšího či vzdálenějšího okolí s řadou renomovaných odborníků - s rostlinným sociologem a přírodovědcem Jiřím Sádlem na Florenc, s Richardem Bieglem se dozví něco nejen o Vltavě a jejím vlivu při formování Prahy, s Karolínou Vránkovou vyrazí po globální architektuře a jejích omylech v okolí Florence, s Petrem Klímou se vydají po stopách domů, které již neexistují nebo nedostaly šanci existovat, s Igorem Kovačevićem a Yvette Vašourkovou se podívají na proměny Masarykova nádraží a s Lukášem Beranem se projdou po celé délce Jankovcovy ulice, od demolovaného bubenského nádraží přes zastavovaný přístav k ohroženému Libeňskému mostu.
 

Celý popis
Naposledy změněno: 26. 9. 2015
30.3.
28.10.
Cyklovlak Kokořínský rychlík

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Mšeno, Střední Čechy
7.4.
13.6.
Yellow Ribbon Run 2018

Yellow Ribbon Run 2018

Praha 7, Praha
20.11.
31.5.
Josef Čapek: Vinohradský scénograf

Josef Čapek: Vinohradský scénograf

Praha 2, Praha
14.2.
31.12.
Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí